דת ההפרטה – שפשפו עיניים, הנה זה בא: הפרטת המשטרה.

עכשיו פקידי האוצר רוצים להפריט את המעבדה לזיהוי פלילי של המשטרה. (התוכנית: הפרטה ראשונה של יחידת משטרה, מאת גד ליאור ואיציק סבן, ידיעות אחרונות, היום) על פי האוצר חברות פרטיות יאספו טביעות אצבעות וכו' יותר בזול, וגם, אומרים לנו, בצורה יותר מקצועית.

המדינה הזאת, התברר במלחמת לבנון השנייה, הולכת ונעלמת מתחת לרגלינו, ומשאירה אפילו את הטיפול במפוני הצפון בידי גיידמאק. ועכשיו עדיין מאמינים שההפרטה זאת התרופה? קודם הצעת החוק השערורייתית להפרטת בתי הסוהר, ועכשיו רעיון האיוולת החדש. מילא שיש כאן אנשים שהשוק החופשי אצלם הוא כבר יותר מאידיאולוגיה, הוא דת ואמונה טפלה. אבל אפילו פקידי המדינה לא מבינים מה זאת מדינה ומה זאת ריבונות.

כתב העת ארץ אחרת הקדיש לא מזמן גיליון שלם לתוכנית הסהרורית להפריט את מערכת הכליאה. בצדק העירו כותבי הגיליון שתומכי האיוולת הזאת לא מבינים שיש משמעות עמוקה, יסודית, לזה שהפקעת חירותו של אדם יכולה להיעשות רק בידי הריבון, ורק הריבון רשאי ליישם אותה. עכשיו החכמים בלילה של האוצר רוצים להעביר גם את אכיפת החוק לידיים פרטיות. נפלא. התחרות היא הרי פתרון הפלא לכל דבר. בואו נמכור חצי מז"פ לאלפרונים, וחצי מז"פ לאמיר מולנר. תהיה אחלה תחרות. נקים את בורסת טביעות האצבעות במלון דן.

בעצם, למה לא להפריט גם את שירותי המודיעין של המשטרה? קודם כל זה יפתור אחת ולתמיד את בעיית השטינקרים. כי איך יהיה שטינקר אם אין שוטרים להשתנקר להם? שנית זה ישפר את איסוף המודיעין בצורה משמעותית, כי מי אם לא העבריינים יודעים מה העבריינים עושים? יש, מוכרחים להודות, משהו עקבי בהיגיון הזה, של דת השוק החופשי: בואו נעביר את הטיפול בפשע למי שהכי מבין בפשע: הפושעים. איך? איך לא חשבנו על זה קודם?

 • אי אפשר כרגע לפרסם תגובות או לשלוח טראקבאקים.
 • כתובת טראקבאק: https://www.gaditaub.com/hblog/wp-trackback.php?p=44
 • תגובות ב-RSS

7 תגובות לפוסט ”דת ההפרטה – שפשפו עיניים, הנה זה בא: הפרטת המשטרה.“

 1. מאת ענת:

  גדי
  קול ההגיון הנה זה בא!
  תענוג לקרוא
  טוב שיש כמוך חבל שאין מספיק

 2. מאת דואל:

  כמו שנכתב בתגובה ללא שם ב"לחץ חברתי", הגוף הבא בתור להפרטה הוא הצבא – ואני מוסיף שזה בטח יתחיל בחברות שמירה פרטיות לשמירה על הבסיסים עצמם, ומשם עלול להתפתח עד לחיל אויר פרטי.

 3. מאת אור:

  אותי דווקא הכי זעזעה הידיעה על הפרטת מערכת האזעקה – וכתוצאה מכך גביית תשלום על חיבור לרשת האזעקה.

  המדינה שומרת על הזכות לסכן את חיי אזרחיה, אבל לא מוכנה למלות אפילו את חובתה להזהיר אותם.

 4. מאת רוגל:

  האמת היא שקפיטליסטים וליברטרינים שאינם אנרכיסטיים לעולם לא יתמכו בהפרטת המשטרה.
  למעט אנרכיסטים גמורים, מקובל על כל מי שתומך בהגדלת חירות הפרט כי תפקידה של המדינה הוא לשמור על זכויות הפרט. על מנת שתוכל לבצע את תפקידה המדינה אמורה להחזיק במונופול על אמצעי הכפיה החוקיים (היינו צבא, משטרה ובתי סוהר). רעיון עיוועים של הפרטת המשטרה נדמה כי בא מפי אנשים שאינם מבינים כי על מנת לשמר משק חופשי המדינה איננה יכולה להיעלם.

 5. מאת סינדי:

  מה שעצוב הוא שהפרטת הצבא זה כבר מזמן לא חלום בלהות. זה קורה בפועל. בנתיים בדברים הקטנים, אוכל, רכב אבל אני לא אופתע אם זה ילך ויגבר, התפיסה כל כך מעוותת ומשבחת.
  מעניין אם חיילי המילואים יבואו להילחם בצבא שמנהלים עובדים תיאלנדים – או שהם יהיו גם הלוחמים.

  אגב, אני קוראת אותך הרבה ואתה תמיד משכנע, אתה צריך ללכת עם זה יותר רחוק.

 6. מאת יאיר:

  נתתי לינק ב"לחץ חברתי" למאמר הזה, אבל משום מה כל עניין עם הטראקבקים באתר שלך לא עובד. לתשומת לבך.

 7. מאת המוח:

  ההתנערות העקבית של המדינה מחובותיה היא אכן דת.
  חסר ההבנה את תפקידה של המדינה וה"עומס" הכלכלי הכרוך בה מביא לא אחת לצואות עצובות.
  הפרטות מונופולים טבעיים שנוסו ברחבי העולם ללא הצלחה" חשמל, מים ותחבורה.
  האם אנחנו בקצה של תנועת המטוטלת? האם אם הזמן היא תנוע חזרה?

  חוששני שעוד לא ראינו את הסוף.

  והאמת – אוי באותה הזדמנות נפריט משרדי ממשלה? למה לא את משרד האוצר ובנק ישראל? החסכון בעלויות השכר יכול להיות מרשים